Select Page

Uzman Psikolog Duygu Avcı: Hiçbir not çocuğunuzdan daha değerli değil.

Uzman Psikolog Duygu Avcı: Hiçbir not çocuğunuzdan daha değerli değil.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk dönemi geride kaldı. Öğrenciler karnelerini alarak 15 gün sürecek ara tatile girdi. Bandırmalı Uzman Psikolog Duygu Avcı, karnedeki düşük notlar ve velilerin uygulaması gereken yaklaşımlar ile ilgili konuşarak “Karne dediğimiz sadece bir kâğıt parçası. Hiçbir not çocuğunuzdan daha değerli değildir” diyerek velilere önemli uyarılarda bulundu.

Karnenin sadece çocuğun değil aynı zamanda velilerin de karnesi olduğunu belirten Avcı “Veliler, çocuklarını iyi okullara göndererek, cebine harçlık koyarak, en iyi cep telefonunu alarak, kurslara göndererek anne-babalık vazifesini yerine getirdiğini düşünüyor. Öncelikle, karnede düşük not varsa bunun nedeni araştırılmalıdır. Çalışma ortamımı yetersiz, öğretmenini mi sevmiyor, arkadaş ortamında mı bir sıkıntı var veya gerçekten neyle ilgisi var bunu öğrenmek gerekiyor. Örneğin matematik dersine karşı ilgisi yoktur ama sözel derslere karşı daha ilgilidir veya teknik becerilere daha yatkındır, o zaman doğru okul seçimi konusunda yardımcı olunmalıdır” dedi.

Öğrencinin notları konusunda kendisini rahat ifade edebilmesi gerektiğini belirten Psikolog Duygu Avcı, “Düşük notun nedenini baskı altında sorgulamaktansa nedenleri üzerine konuşulmalı. Yanlış telaffuz edilecek bir cümle çocuğun özgüveni ve kişilik oluşumunda derin yaralar açabilir. Başka arkadaşlarıyla kıyaslanma konusu örneğin… Ya da bağırıp çağırma, ceza verme, tatili zehir etme.. Bunlar kesinlikle kabul etmediğimiz davranışlar” dedi.

Velilerin çocuklarının kapasitesini iyi bilmesini ve bunu kabullenmesi gerektiğini vurgulayan Avcı, “Evet, derste başarısız olabilir ama başka alanlarda illa ki bir yeteneği vardır. Belki müziğe, belki bilgisayar yazılımları üzerine, resme, spora… Öğrencinin kapasitesini ve yeteneklerini iyi bilmek gerekiyor. Ulaşılabilir hedefler belirlemek gerekiyor” dedi.

En büyük çatışmaların ailelerin kariyer meslek gruplarından birine yönlendirme arzusundan çıktığını iddia eden Avcı “Bizim toplumumuzda aileler doktor, avukat, mühendis gibi meslek gruplarından birine yönlendirmek istiyor. Ancak çocuğun kapasitesini bilmeden bunu yapıyor. Kursa gönderirse, dershaneye giderse bunun olabileceğini düşünüyorlar. Maalesef bize danışan pek çok aile, daha çocuklarının neye ilgisi olduğunu bile bilmiyorlar, “bizim istediğimiz gibi bir birey olsun” istiyorlar. Siz farklısınız, ben farklıyım, herkes farklı bir birey. Karnesindeki nota göre başarısız addedilen çocuk da bir birey. İlgisi, yetenekleri, hissettikleri farklı… Öncelikle ailelerin bunu keşfetmesi lazım” dedi.

Röportaj: Ozan Ertuğrul

About The Author

Bizi Takip Edin!