Select Page

PERTEVNİYAL BANDIRMA HASTANESİ TBMM GENEL KURULUNDA

PERTEVNİYAL BANDIRMA HASTANESİ TBMM GENEL KURULUNDA

CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, “Ivır-zıvır her şeye para harcayan iktidar, Bandırma’daki Tarihi Pertevniyal Hastanesini neden restore etmiyor? 85 yıl Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Susurluk ilçelerine ve bölge halkına sağlık hizmeti vermiş Tarihi Pertevniyal Hastanesi Restore Edilmeyi Bekliyor!” dedi.

“Cumhuriyet dönemi tescilli yapılarından birisi olan bu tarihi bina gün geçtikçe yıkılmaya doğru gitmektedir” diyen Havutça, tarihi binanın restorasyonuyla ilgili konuyu TBMM Genel Kuruluna taşıdı.

Havutça, “Milletin parasını saraylara harcayan İktidar; 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı Operatör Doktor Necati Bey Başhekimliğinde 85 yıl Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Susurluk ilçelerine ve bölge halkına sağlık hizmeti vermiş Tarihi Pertevniyal Hastanesi Restore Edilmeyi Bekliyor!” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 49. Birleşimindeki Genel Kurulda söz alan Havutça, cumhuriyetin eserlerinde olan tarihi binayla ilgili Sağlık Bakanını şu sözlerle uyardı;

“Ben buradan Sayın Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a sesleniyorum: Bandırma Pertevniyal Hastanesi olarak 1928 yılında inşaatı başlayan ve 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı Operatör Doktor Necati Bey Başhekimliğinde seksen beş yıl Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas ve Susurluk ilçelerine ve bölge halkına sağlık hizmeti vermiş bir yapıdan bahsediyorum. Bu yapı Cumhuriyet Dönemi tescilli yapılarındandır. Bu tescilli yapının restorasyonu için defalarca Sağlık Bakanlığına başvurulmasına rağmen ne yazık ki şu anda mezbele ve yıkıma yüz tutmuştur. Sayın Sağlık Bakanından buradan bölge halkı adına talep ediyorum: Bu binanın bir an önce restorasyonu için gerekli girişimlerde bulunmasını ve Pertevniyal Hastanesinin yeniden sağlıklı bir şekle getirilmesini bölge halkı adına talep ediyorum” dedi.

 

About The Author

Bizi Takip Edin!