Select Page

İNSANLARI SAFSATA DÜŞÜNCELERDEN KURTARMA YOLLARI

Çoğu insan kulaktan kulağa dolaşan safsata düşüncelere inanırlar; efsaneler, komplo teorileri…

Ve nedense bizler bu görüşlerin nereden çıkıp nasıl yayıldığına bir türlü anlam veremeyiz. Bu tarz safsata inançların türeme sebeplerinden biri, dünyaya yapı yükleme arzumuz ve kalıpları tanımadaki inanılmaz yeteneğimizdir. Kalıpları görme yeteneğimiz bize aşağıdaki kutuların var olmayan yüzlerini görmemizi sağlar.

İşte bu yetenek, maruz kaldığımız gerekli gereksiz her bilginin arasında var olmayan sebep ve sonuç ilişkileri kurmamıza neden oluyor. İnsanlarda her zaman mevcut olan bir onay önyargısı vardır. Yani bizler görüşlerini destekleyen verileri arıyor ve onlara inanıyorken, böyle olmayan şeyleri umursamıyoruz bile. Bu yüzden siyasi görüşlerimiz, muhtemelen tercih ettiğimiz haber kaynaklarımızı belirliyor. Birçok bilimsel veriye karşın bu safsata inanışlara inanmayı sürdürmemizin bir diğer sebebi ise toplumdaki konumumuzun, haklı olmaktan çok daha önemli olmasıdır. Yani inanışlarımızı sürekli akranlarımızla kıyaslarız ve bunları uyumlu olması için değiştiririz. Eğer sosyal grubumuz bir şeye inanıyorsa, sürüyü takip etmemiz daha muhtemel hale gelir. Peki, ne yapmamız gerekiyor? Verdiğiniz bilgi ne kadar doğru olursa olsun, bu bilginin katı inançlara sahip bir gruba karşı sunulması, bu kişilerin görüşlerini sarsmasına karşın bu yanlış görüşe daha çok bağlanmalarına sebep oluyor. Bu olgu “Geri Tepme etkisi” olarak biliniyor. Örneğin yapılar araştırmalara göre, sigara, alkol ve uyuşturucu tüketimini azaltmayı hedefleyen kamu bilgilendirme mesajlarının hepsinin ters teptiğini gösterdi. Tüm bu verileri ele alıp derlediğimizde, bir kaç önemli maddeye ulaşıyoruz.

İşte Bunlar;

⦁ Geri Tepme Etkisinden Kaçının, safsataları görmezden gelin hatta mümkünse konusunu bile açmayın.

⦁ Sadece Anahtar Noktaları Sunun, Gereksiz kafa karıştırıcı bilgileri dile getirmeyin çünkü bu yanlış bilgiler amacınızın aksine yanlış inanışlar oluşturacaktır.

⦁ Karşı Tarafın Dünya Görüşüne Saldırarak Onları Kızdırmayın. Bunun yerine onların mevcut görüşlerine uyumlu açıklamalar sunun.

⦁ Ne Demek İstediğinizi Açıklamak İçin Öyküler Kullanın. Çünkü insanlar hikâye anlatımı ile tartışmacı ve tanımlayıcı diyaloglardan daha güçlü bağlar kurar.

About The Author

3 Comments

  1. Rıdvan Güngördü

    Çok başarılı… Elinize sağlık.. Yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz..

  2. Talha

    Yazını gerçekten çok beğendin umarım böyle dikkat çekici yazılarına devam edersin.

  3. Harun

    Bravo çok başarılı bir yazı bir sonraki yazinizi merakla bekliyorum. Iyi calismalar

Leave a reply

Bizi Takip Edin!