Select Page

GELECEK GÜZEL GELECEK-SEDEF ALKAN

GELECEK GÜZEL GELECEK

Değişen eğitim sistemi ile beraber ailelerin ve en çok da gençlerin gelecek hakkındaki tedirginlikleri arttı. Hangi okula gideceğim? Hangi bölümü seçeceğim? Ya iş olanakları nasıl? Eee, parası da önemli şimdi. Üç bin TL den aşağıda çalışmam ama…  Kafalarda böyle sorular gezerken Hayat Koçumuz Ayşe Teyze’nin fikrini almamak olmaz. “Mühendislik oku çocuğum ya da doktor ol. Hiç olmadı memur ol SSK’lı bir işin olur, garanti meslek valla.”  Teyzecim iyi güzel de 2017 dünyası artık öyle dönmüyor.

Artık sadece okulunu okuyunca o mesleğin sahibi olamıyorsun. Kendini geliştirmen, güçlü bağlar kurman, kısacası çok yönlü olman gerekiyor. Yani eskiden üniversite tercihi yapmak, meslek tercihi yapmak demekti fakat şu anda bu böyle değil. Okuduğun bölümün bir önemi yok. Önemli olan sensin ve senin yapabildiklerin. Yani meslek seçmekten çok beceri kazanmaya bakın.

Üniversite tercihi yaparken bölümü değil, o üniversitenin sosyal olanaklarını düşünün. Çünkü sizi yukarıya taşıyacak yegâne şey bu: arkadaşlıklar, ortaklıklar. Dünyada var olan en büyük şirketlerin çoğu üniversitede bir grup gencin bir garajda, bir öğrenci evinde kurduğu şirketlerdir. (bkz. Apple, Facebook, Google…)

 

“Peki, hangi becerilerimi geliştirmeliyim” diye soracaksınız? Tahminlere göre 2021’de bugün var olan 5 milyon iş ortadan kaybolacak. Paralar ortadan kalkacak, sanal paralara geçilecek. Hatta geçtiğimiz günlerde Estonya, ‘Estcoint’ adı verilen sanal para birimi uygulamasına geçeceğini açıkladı. İnsan çalışanların yerini yapay zeka, robotlar, nanoteknoloji alacak; yani işsizlik artacak. İlk sorgulamamız gereken şey; ben bir robotun yapamayacağı ne yapabilirim?

Harvard Üniversitesinden Profesör David Deming, gelecekte ince becerilerin önem kazanacağını söylüyor. İnce beceri ne demek? Robotlar, otomasyona dayalı “hard skills” adı verilen uzmanlık becerilerini daha iyi yapmakta. İnsanlara kalansa iletişim yetenekleri, dinleme becerisi, motive olabilme ve ilham verebilme kabiliyeti, olaylar karşısında pozitif kalabilmek, sorumluluk alabilmek, birlikte çalışabilmek, esnek olabilmek. İşte ince beceriden kastedilen bu.

Silikon Vadisi dediğimiz yerde artık okuduğunuz üniversiteye bakmıyorlar. Kendinizi nasıl geliştirdiğinize bakıyorlar. Size tüm bu söylediklerimi destekleyen bir yaşayan bir örnek göstereceğim;

https://www.youtube.com/watch?v=fWr9h8cO5PI

Adı Aykut Karaalioğlu. Bilkent Üniversitesinden mezun olduğu gibi San Francisco’ ya gitti. 2 yıl boyunca arkadaşlarının evinde kaldı. Bilkent Üniversitesinde mezun olduğu bölüm Uluslararası İlişkilerdi. Ne bilgisayardan anlıyordu, ne de yazılım-donanım biliyordu. Verdiği örnek çok güzel;

“1800′ lü yılların başlarında Amerika’da altın madeni arayanlar değil binlerce kişiye kürek satan girişimcilerin zengin oldu.”

İşte kendi kendine demiş ki “Herkes aplikasyon yapıyor. Ben aplikasyon yapmadan ben bunlara bir şeyler satmalıyım.”

Gerisini anlatmayacağım ki kendisinden öğrenin asıl hikâyeyi.

 

Bu kadar iş robotlara, yapay zekâlara devredilirken, bu kadar meslek yok olup insanlar işsiz kalacakken, para dediğimiz kavram da değişirken akıllara gelen soru şu oluyor: Onca insan nasıl yaşayacak? Şu sıralar pek çok ülkede vatandaşlık maaşı üzerinde çalışılıyor. Haftada çalışma süresi haftada 4 güne, günde 4 saate düşmesi bekleniyor. Yani işsizlik kavramı da değişiyor. Yani bu kadar endişelenmeyin.

 

Kendinizi geliştirmeye bakın.

 

Üniversiteye değil size sağlayacağı sosyal olanakları göz önüne alın.

 

Globalleşin. Tabi ki yabancı dil bilmeden küreselleşemezsiniz.

 

Sadece yabancı dil değil kodlama dillerini de öğrenmelisiniz

 

Gündemi takip edin, çağdan geri kalmayın. Geleceğin getireceği şartlara ayak uydurun.

 

Mutlu olacağınız şekilde yaşayın.

 

Siz sınavı bir kenara bırakın. Bunu kendinize dert etmeyin.

 

Çünkü gelecek güzel gelecek.

 

 

 

 

 

 

About The Author

1 Comment

  1. Ömer uğur

    Şu günlerde bu tarz düşüncelere ihtiyacımız gerçekten var ülke kararken sizin gibi aydınlık gençler bize yola gösterecek yazılarının devamımı dilerim.

Leave a reply

Bizi Takip Edin!