Select Page

EĞİTİM-SEN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI.

EĞİTİM-SEN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Bandırma Temsilciliği, Eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattı.

Bandırma Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay’ın yanı sıra demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve Eğitim-Sen üyeleri katıldı.

Eğitim-Sen adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-İş Bandırma Temsilcisi Mustafa Kocataş ”Eğitim sistemi üzerinden hayata geçirilen ve pedagojik olmayan, bilim düşmanı politika ve uygulamalar geçtiğimiz 15 yıl içinde, tarihte hiç olmadığı kadar artmıştır. Okulöncesi eğitimden üniversitelere kadar eğitim sistemi halkın değil, büyük ölçüde siyasi iktidarın ihtiyaçları ve hedefler doğrultusunda biçimlendiriliyor” dedi.

Kocataş ayrıca; Devlet okullarında çoğu taşeron şirket personeli binlerce yardımcı hizmetli çalıştırılırken, velilerden temizlik, spor v.b adlarla birçok kalemde para toplanıp eğitimin tüm yükünün velilerin sırtına yüklendiğini belirterek, “Kamu kaynaklarını her fırsatta özel okullara aktaran siyasi iktidar, okulların en temel ihtiyaçlarının karşılanması için okullara ödenek ayırmayarak, eğitiminde ticarileştirme uygulamalarını doğrudan teşvik ediyor” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm de konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Tüm,  ülkenin Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetildiğini söyleyerek bu olumsuzlukların en büyük yansımasının eğitim alanında olduğunu belirtti. Sürekli değiştirilen sınav sistemi ile öğrencilerin psikolojinin bozulduğunu belirten Tüm, hükümetin eğitim sistemini kendi siyasi çıkarları doğrultusunda değiştirdiğini söyledi.

Milletvekili Mehmet Tüm ayrıca;  KHK ile ihraç edilen ve 1 yıldır açlık grevi eylemlerini sürdüren Öğretmen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça için de endişe taşıdıklarını belirterek “Bu insanlar sadece işlerini geri istiyor. Adil bir yargılanma hakkı istiyor. KHK’lar ile ülkede bir kargaşa ortamı yaratılıyor. AKP hükümeti eğitim sistemin yerle bir etti. 4+4+4 sistemi ile okullaşma oranı düşürüldü, kız çocukların okula gitme oranı azaltıldı. Çocuklarımızın eğitim hakkından eşit ve somut yararlanması için uğraş verilmezken çocuk işçiler sorununun sürmesi, okullarda, cemaat yurtlarında ve kurslarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakalarının artışını eğitim sisteminde yaşanan sorunlardan ayrı değerlendirmek mümkün değildir” dedi.

 

 

About The Author

Leave a reply

Bizi Takip Edin!