Select Page

DR. SELİM PANÇ TARİHİ HASTANEYİ DİLE GETİRDİ.

DR. SELİM PANÇ TARİHİ HASTANEYİ DİLE GETİRDİ.

Bandırma’nın ve Bandırmalıların tarihi belleğinde önemli bir yeri olan ve uzun yıllardır harabe halde bulunan Pertevniyal Bandırma Hastanesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Selim Panç bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Bandırma İlçe Örgütü, dernekler ve sendika temsilcileri de destek verdi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyesi Uzm. Dr. Selim Panç‘ın sıkça gündeme getirdiği Bandırma Pertevniyal Hastanesinin akıbeti bir kez daha dile getirildi. Tarihi bina önünde yapılan basın açıklamasına CHP Bandırma İlçe Örgütü, çeşitli sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar da destek verdi.

Açıklamasında hastaneyi dile getiren Panç şunları söyledi;  “Sayın Sağlık Bakanım Ahmet Demircan, Ben, Bandırma Pertevniyal Hastanesi olarak 1928 yılında inşaatım başladı ve 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı Op. Dr. Necati Bey başhekimliğinde Bandırma halkına, şifa bulması için , sıcak yuva olarak hizmet vermeye başladım. Cumhuriyet döneminde yapılan ilk on hastaneden biriyim. Bandırma halkına 2010 yılına kadar, aralıksız 85 yıl hizmet verdim, onların acı tatlı birçok anılarına şahitlik ettim. Bina olarak anıtlar yüksek kurulunca Cumhuriyet dönemi tescilli yapılarından biriyim. Sağlık Bakanlığı tarafından resterasyon yapılması için girişimler oldu fakat şimdiye kadar bir sonuç alınmış değil, mevcut durumum giderek kötüleşmekte, gün geçtikçe yıkılmaya doğru gitmekteyim. Ayrıca mevcut halim ile kötü niyetli insanlara barınma imkanı sağlamakta, bu durum komşularım ve Bandırma’lıların tepkisiyle karşılanmaktadır.

Ben, Tarihi Bandırma Pertevniyal hastanesi olarak hızla restorasyonumun  yapılarak yok olmaktan kurtarılmayı bekliyorum.

Sayın Bakanım size sesleniyorum?

Yıllardır kendi kaderime terk edenler gibi, sizde beni görmezden mi geleceksiniz? Yoksa tarihe sahip çıkarak restore mi edeceksiniz?”

TARİHİ BİNA TİNERCİLERİN MEKANI OLDU

1925 yılında Hayfa’dan Pertevniyal Vakfı adına gönderilen paranın 10 bin liralık kısmı dönemin Belediye Başkanı Kaşif Acar’ın girişimleriyle hastane yapımı için ayrıldı ve belediye tarafından inşaata başlandı. Hastane 1932 yılında tamamlanarak Pertevniyal Bandırma Hastanesi adıyla hizmete açıldı. Hastanenin ilk başhekimi Atatürk’ün yakın arkadaşı Op. Dr. Necdet Bey oldu.  1956 yılına kadar belediye bünyesinde hizmet veren hastane, bu tarihte Sağlık Bakanlığına devredildi. Bandırma Devlet Hastanesi  yeni yerine taşındıktan sonra bakımsızlıktan harabeye döndü. Bugün  uyuşturucu kullanıcılarının mekanı haline gelen hastanenin sağlam olarak sadece İznik çinileri ile yazılmış “Pertevniyal Bandırma Hastanesi” yazısı kaldı.

About The Author

Bizi Takip Edin!