Select Page

CHP’DE TÜZÜK KRİZİ!

CHP’DE TÜZÜK KRİZİ!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, milletvekilleri, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin, yeni tüzük taslağını değerlendirmek üzere parti genel merkezinde gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Yaklaşık 8 saat süren toplantıda, çok sayıda isim söz alarak, taslak tüzük maddeleri hakkında görüşlerini sundu.

Mevcut tüzükteki, “merkez yoklaması yöntemi uygulanarak belirlenecek adayların toplam sayısı, partinin gösterdiği milletvekili adaylarının yüzde 15’inden fazla olamaz” ifadelerine, “partinin en fazla 1 milletvekili çıkardığı yerlerden gösterilen toplam milletvekili aday sayısı bu orana göre hesaplanan milletvekili aday sayısına dahil değildir” şeklinde eklenen düzenleme tepki çekti.

Yapılan eleştirilerde, bu düzenlemenin ön seçimle milletvekili belirlenmesini ortadan kaldırdığı savunularak, bu durumun tüzüğü antidemokratik hale getirdiği ifade edildi.

Taslakta, cumhurbaşkanı adayının, ön seçim, aday yoklaması, merkez yoklaması ve seçmen yoklaması yöntemlerinden biriyle belirleneceği belirtilirken, aday belirleme yönteminin net bir şekilde tüzükte yer alması gerektiğini savunuldu.

Toplantıda yapılan eleştiriler ve görüşler, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in koordinasyonundaki tüzük komisyonu tarafından değerlendirilecek.

 

About The Author

Bizi Takip Edin!