Select Page

BANDIRMA’YI İL İÇİN HAZIRLIYORLAR

BANDIRMA’YI İL İÇİN HAZIRLIYORLAR

Bandırma Kültür Platformu gazetecilerle buluştu.

Mustafa Özcan, Salih Yaldız, Sabahattin Pıravadılı ve Seyfettin Ertekin’in kuruculuğunu yaptığı Bandırma Kültür Platformu, Bandırma Gazeteciler Cemiyeti’nin konuğu oldu.

Mustafa Özcan, platformun Güney Marmara’yı kapsadığını belirterek, 4 yıl içinde platformu oluşturduklarını belirtti. Hedeflerinin kültürel olarak Bandırmayı il olmaya hazırlamak olduğunu anlatan Özcan, kültürü oluşturmanın zor olduğuna işaret etti. Özcan, “İnsanoğlunun iki yanı devreye giriyor. Bir eşya üretimi. Binalar üreteceğiz, tarlalar oluşacak. Birleşmiş Miletler, “kültürel miras” kavramını ortaya atmıştır. Tarihsel olarak en çok göç alıp veren Güney Marmara’dır.” dedi.

Sabahattin Pıravadılı da, Bandırma – Erdek karayolu üzerinde bulunan tümülüsün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek,  “Orası Kral Kyzikos’un mezarı olarak ifade ediliyor. Bu bölge için tarihsel bir hazine. Buradaki uygarlığı kuran kralın mezarı. Orası ileride milli park bile olabilirdi. Maalesef yapılarla yok edilmiş ve imara açılmış durumda” diye konuştu. Pıravadılı, bölgede yapılması planlanan sanayi yatırımlarına da işaret ederek, “Sanayinin getireceği tehlikeler çok önemli. Zeytinlikler ve doğa da tehdit altında” diye konuştu.

Mimar Seyfettin Ertekin de alanın mimarı olarak çok sıkıştırıldığını anlatarak, alandaki yapılanmanın yanlış olduğunu aktardı. Ertekin, “İnşaatların yapımında kemiklerin çıktığı bilgisine ulaştık. Bu alanda kralın mahiyeti de olabilir. Meclisteki mimarlar bilmiyor mu? Mimarlar odası var bunu bilmiyor mu? Şehir plancıları da var ama kentli olmak, kenti korumaktır.” dedi.

Platform üyeleri çalışmalarını üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşları(STK) ile buluşarak sürdürmek istediklerini sözlerine eklediler.

Önder BALIKÇI

About The Author

Leave a reply

Bizi Takip Edin!